ist-film-analizi-1

 EĞİTİM ve ÜCRET BİLGİSİ 2020

DERSLERİMİZ ONLİNE OLARAK GERÇEKLEŞMEKTEDİR!

Hafta İçi Akşam Grubu

(Kayıt Devam Ediyor)

3 Aralık - 21 Ocak

  8 Hafta Boyunca
Her Perşembe 19.00 - 22.00

 Hafta Sonu Gündüz Grubu

(Kayıt Devam Ediyor)

5 Aralık - 23 Ocak

  8 Hafta Boyunca
Her Cumartesi 16.00-19.00

  • 1000-TL + KDV (Nakit ödeme)       
  • 1100-TL  + KDV (KK Tek Çekim)     
  • 1150-TL  + KDV (Bonus 4 Taksit)    
    24 Saat Eğitim

SMS ÖN KAYIT
Ad / Soyad, Katılmak istediğiniz atölye, mail adresinizi yazarak 0532 423 58 35 numaralı telefona gönderiniz.

ONLİNE BAŞVURU FORMU

 

Film İzleme ve Analiz Atölyesine ön kayıt yaptırmak için Online Başvuru Formu'nu kullanabilirsiniz. Başvurunuzun alınmasının ardından, kesin kayıt için gerekli bilgiler, eğitim bilgilendirme toplantısı ve ödeme seçenekleri e-mail ve telefon yoluyla size iletilecektir.

Film Analiz 1 Kursu; Sinematek Film Analizi Eğitimleri'nin temel kursudur. Toplam; haftada 1 gün x 3 saat, 2 ay, 24 ders saati sürer. Kursun kontenjanı 10 kişidir.
Kimler İçin; Bir filmi analiz etmek, filmin arkasındaki duyguyu sistematik bir şekilde öğrenmek, yönetmen sineması hakkında bilgi sahibi olmak ve dünya sinema tarihine yakından bakmak isteyen herkes için uygundur.
Anahtar Özelliği; Kronolojik ve sistematik olarak çeşitli akımların ve çeşitli yönetmenlerin yapı taşı filmlerinin dersten önce izlenmesi ve derste analizinin yapılması şeklinde ilerler.
Kur Sistemiİlk kuru bitiren öğrencilerimiz 'Film Analizi 2' kursuna katılarak, ileri seyive analiz eğitimine devam edebilirler.
Başarı Sertifikası; Kursa yüksek oranda katılım gösteren ve bu kur sonunda; bir film analiz metni veren öğrencilerimize 'Başarı Sertifikası' verilir.

 FİLM ANALİZ DERS PROGRAMI

Ayrıntılı Bilgi:Film izlemeyi seviyor musunuz? İyi bir film izleyicisi olduğunuzu düşünüyor musunuz? Film Analizi kursumuzda, 8 hafta boyunca öğrencilerimiz her hafta belirli akımlardan örnek filmleri izleyerek, bu filmlerin nasıl analiz edileceğini, bu filmlerin ve akımların arka planında neler olduğunu öğreniyorlar! İlk haftanın sonundan itibaren öğrenciler, önümüzdeki hafta için belirlenen filmlerden birini izliyorlar ve kronolojik olarak Türk ve dünya sineması klasiklerini analiz ediyorlar. Böylece yönetmen, senarist olmak isteyen öğrencilerimiz, daha iyi bir sinema izleyicisi oluyorlar ve gelecek projelerinde bu teorik bilgilerden yararlanıyorlar. Ayrıca film izlemeyi seven tüm sinefiller de film okumanın önemini anlıyorlar. İyi bir film izleyicisi olmak isteyen herkesi bekliyoruz.

    
Film Analizi -1-

1.Hafta:Bir Film Nasıl Okunur? Bir Filmi Değerlendirirken Nelere Dikkat Edilir?
2.Hafta: Robert Wiene – Dr. Caligari’nin Muayenehanesi (Das Cabinet des Dr. Caligari, 1920) Alman Dışavurumculuğu, Akımlar ve Diğer Sanatlarla Sinemanın Etkileşimi
3.Hafta: Orson Welles – Yurttaş Kane (Citizen Kane, 1941) Alan Derinliği, Kamera Hareketlerinin İşlevi
4.Hafta: Roberto Rossellini – Roma Açık Şehir (Roma, Citta Aperta, 1945) İtalyan Yeni Gerçekçiliği
5.Hafta: Jean Luc Godard – Hayatını Yaşamak (Vivre Sa Vie, 1962) Fransız Yeni Dalgası, Modern Sinemanın Doğuşu (Özdeşleşme – Yabancılaşma Karşıtlığı), Auteur Kuramı ve Önemi
6.Hafta: Steven Spielberg – Jaws, 1975, Yeni Hollywood Sineması, İdeoloji ve Alt Metin Analizi
7.Hafta: Quentin Tarantino – Kill Bill, Postmodern Anlatı ve Türlerin İç İçe Geçmesi
8.Hafta: Semih Kaplanoğlu – Süt, 2008, Yeni Türkiye Sineması, Sinemada Metafizik Olanı Görünür Kılma

Film Analizi -2-: Yönetmen Sineması

Film Analizi 2 atölyesi kapsamında, her hafta sinema tarihine yön vermiş, her biri bugün “usta” olarak kabul edilen auteur yönetmenler ve filmleri ele alınıyor. Sinema tarihi boyunca akımlara, yönelimlere ve konjonktürel eğilimlere karşın, ilk filmlerinden itibaren kendi sinema algılarını oluşturan ve kariyerleri boyunca bunu tutarlı bir şekilde ortaya koymayı başarabilen yönetmenlerin yarattıkları sinemasal evrenlerde keyifli bir gezintiye çıkılıyor.

1. Hafta: Alfred Hitchcock: Gerilim sinemasının tartışmasız en önemli yönetmeni olarak kabul edilen Alfred Hitchcock sineması hangi dönemlere ayrılır, her dönemde baskın tema ve biçimsel özellikler nelerdir, Hitchcockyen gerilim nasıl oluşturulur, McGuffin nedir ve Hitchcock filmlerinde nasıl bir işleve sahiptir… Bu ve buna benzer sorular peşinden gidilerek, Hitchcock sinemasını yakından tanıyacağız.

2. Hafta: Luis Bunuel : Hem gerçeküstücülüğün hem de politik sinemanın en önemli figürlerinden… Pek çok filmi sansür engeline takılan, film çekmek için farklı ülkelerde mekik dokumak zorunda kalan sinema tarihinin en kışkırtıcı figürlerinden biri Luis Bunuel. Yönetmenin sinemasının belirgin dönemleri, baskın temaları, gerçeküstücülük ve Freud’la ilişkisi, rüya ve gerçeklik arasında kurduğu ince çizgi ve sinemasındaki politik damar… Bunuel’i daha yakından tanımaya hazır mısınız?

3. Hafta: Ingmar Bergman: Sinema tarihindeki panteonun en üstündeki isimlerden, bütün çağdaşları üzerinde etkisi olan, sinemaya meta düzeyinden çıkarıp içsel bir sorgulama sürecine dönüştüren ve sinemaya felsefi bir derinlik katan Ingmar Bergman… Yönetmenin çocukluğundan, tiyatroyla olan ilişkisine, sinemasındaki metafizik unsurlara, Tanrı’yı ve inancı sorgulayışına dek Bergman sinemasının derinliklerinde felsefi bir yolculuğa çıkıyoruz.

4. Hafta: Andrei Tarkovski: Sovyetler Birliği’nin en önemli yönetmeni, kendisinden sonraki her yönetmenin kendisiyle kıyaslandığı, hiçbir filminin kopyalanamadığı, tamamen kendine has ve benzersiz bir sanatçı… Andrei Tarkovski’nin sinemasında temel izlekler nelerdir, filmleri nasıl okunmalıdır, filmlerini bu kadar etkileyici kılan unsurlar nelerdir?

5. Hafta: Akira Kurosawa: Batı’nın “En Doğulu” Doğu’nun ise “En Batılı” yönetmeni olarak kabul edilen Akira Kurosawa sinemasının dönemleri, yönetmenin beslendiği kaynaklar ve sinemasını oluşturan temel öğelere bakıyoruz.

6. Hafta: Krzysztof Kieslowski: Sadece Polonya’nın değil, Avrupa sinemasının da en önemli yönetmenlerinden biri Kieslowski… Kieslowski sinemasının temel motifleri, yönetmenin kaderciliği, karakterlerinin inanç sorgulaması gibi belirgin başlıkları büyüleyici bir sinematografik yolculuk eşliğinde araştırıyoruz.

7. Hafta: David Lynch: Dünya sinemasının en çarpıcı yönetmenlerinden David Lynch’in bilinçaltına bir yolculuğa çıkıyoruz. Sinemayı nasıl algılıyor, filmlerinde herkesi şaşırtan noktalar neler ve Lynch sineması modern sinemada nerede duruyor? Bu gibi sorulara cevap arıyoruz.

8. Hafta: Abbas Kiarostami: İran sinemasının en kayda değer yönetmenlerinden biri Abbas Kiarostami… Aynı zamanda Godard’a göre “yeni bir sinema” anlayışının da en başarılı örneği… Batının keşfettiği bir formu Doğu’ya özgün bir bakışla yeniden şekillendiren Kiarostami’nin sinemasına bir bakış atıyoruz.

Film Analizi -3-: Sinema Yazarlığı

Film Analizi 1’de sinema tarihi, Film Analizi 2’de auteur yönetmenlerin sinema ve estetik tercihleri hakkında detaylı bilgi sahibi olan sinemaseverler bir sonraki aşamada edindikleri bilgileri pratiğe dökme imkanına kavuşuyor. Film Analizi 3’de dört haftalık bir eğitim programı çerçevesinde sinemaseverler seçilen filmler ve yönetmenler çerçevesinde film eleştirisi yazıyorlar.

1. Hafta: Film Eleştirisi Nedir? Film Eleştirisi Nasıl Yazılır? Film Eleştirisi’nde Temel Kuramlar
2. Hafta: (Kararlaştırılan Bir Film Hakkında Yazılan) Eleştiri Yazılarının Okunması ve Tartışılması
3. Hafta:(Kararlaştırılan Bir Film Hakkında Yazılan) Eleştiri Yazılarının Okunması ve Tartışılması
4. Hafta: (Kararlaştırılan Filmler Hakkında Yazılan) Karşılaştırmalı Film Eleştirilerinin Okunması ve Tartışılması