sinematek simge

2000 yılından beri İstanbul ve Ankara'daki merkezlerinde sinema eğitimi veren Sinematek günümüzde 5 farklı alanda, 15’den fazla kurs, onlarca atölye çalışması, ve 6 aylık bir eğitim veren ‘Film Okulu’ ile eğitimlerine devam etmektedir.

Logomuzdaki sinema kadrajı içindeki film rulosunda bulunan 5 nokta, eğitim verdiğimiz 5 farklı sinema alanını simgeler:

1)Film Yapımı Grubu

2)Senaryo Grubu

3)Post-Prodüksiyon Grubu

4)Film Analizi Grubu

5)Kamera Önü Oyunculuk Grubu

Simgenin ortasındaki küçük nokta ise ‘Film Okulu’nu simgeler.

13 yıldır 2500’den fazla öğrenci mezun etmiş olan Sinematek’in sloganı ‘Herkes Sinema Yapabilir’; sinema eğitimini; merak eden, okuyan, araştıran, film izleyen ve film çekmek, yazmak, okumak, kurgulamak ve oynamak isteyen herkesin alabileceğini anlatır.

Bu süreçte sanatın tekelleşmesi ve sadece belli kişilerin elinde olmaması gerektiğini düşünüyoruz ve bunun için ‘bağımsız’ kalmak için çalışmaya devam ediyoruz. Sinema ‘kolektif’ bir sanattır ve bu alanda aynı dili konuşan insanları bir araya getirmek, yani ‘çete’ oluşturmak, eğitim vermenin bir diğer koludur. İşte bu nedenle 2009 yılından itibaren, mezun olan öğrencilerimizle birlikte oluşturduğumuz ‘Senaryo Çetesi’ ve ‘Film Çetesi’ çalışmalarına devam etmektedir. Sinematek, sinema yapmak isteyen mezunlarına, sınırsız teorik ve pratik destek vaat eder. Çünkü özellikle sinema öğretisinde eğitim hiçbir zaman bitmez.

Yine sloganımız üzerinden devam edersek, herkesin sinema yapabileceği durumu, herkesin yönetmen, senarist veya kurgucu olabileceğini anlatmamaktadır. Sinemada bir ürün ortaya koyarken gereken ekip ruhunu yansıtan bir slogandır. 

HAKKIMIZDA 2.SAYFA >>

 

bülten

Eğitim ve Etkinlik Duyuruları İçin Mail Listemize Abone Olun, Sizi Aylık Bültenimizle Bilgilendirelim!
İsim
E-mail