ank-belgesel

EĞİTİM ve ÜCRET BİLGİSİ / 2019

YAZ OKULU 
19-29 Ağustos
Hafta İçi Her Gün
Öğlen Grubu:  15.00-18.00
Akşam Grubu:19.00-22.00
Ücret : 1.000-TL (2 taksitte ödenebilir)
ÖN KAYIT: Mesaj veya WhatsApp: 0.555.7477557 (Ad, Soyad ve Atölye Adı yazarak gönderiniz)

Adres ve Ulaşım: Sinema Teknik Derneği, Büklüm Sok. No:16 / Bahçe Kat Kavaklıdere/Ankara | Harita


Yaz Okulu;
 2 Hafta, Hafta İçi Günlerde, günde 3 saat, toplam 30 saatlik eğitimden oluşur. Kursun kontenjanı 3-8 kişidir.
Atölyede; kameralar ve kamera kullanımı, objektifler, filtreler ve ışık kullanımı, çekim teknikleri, ışık, ses, kurgu, film okumak, belgesel metni / senaryosu yazmak ve bitirme projesi gibi dersler işlenmekte ve uygulamaları yapılmaktadır. Atölye süresince her öğrencimiz 5 minik belgesel film çalışması gerçekleştirir (mekan belgeseli, insan belgeseli, düğün hikayesi / belgeseli, yemek belgeseli, şehir belgeseli, kolaj belgesel gibi). Atölye sonunda her öğrencinin 5-15 dk.lık bir belgesel film çekmesi zorunludur. Sertifika almak için belgesel filmi tamamlamak ve göstermek zorunludur.
Belgesel sineman dünyasına adım atmak isteyen, filmlerin nasıl yapıldığını merak eden, belgesel, tanıtım filmi, vs. çekmek isteyen herkese uygundur. Belgesel Senaryosu Nasıl Yazılır? tıklayın
Kamera kullanımı, sinematografi, yönetmenlik teorisi ve uygulamaları ve belgesel senaryosu başlıklarıyla, temel sinematografik konuların tamamı anlatılır. Derslerin % 75 i pratik ağırlıklıdır. Pratikte; tasarım + çekim + kurgu uygulamaları yaptırılır. Eğitimini bitiren öğrencilerimiz, yönelmek istedikleri alanlara göre (Senaryo, Kurgu, Film Analizi gibi) farklı kurslar seçip eğitimlerine devam edebilirler. Öğrencilerimizin devam edecekleri diğer kurslar indirimlidir.
Atölye sonunda geliştirdiği projeyi filme dönüştüren öğrencilerimize ‘Başarı Sertifikası’ verilir. Öğrencilerimiz atölye tamamlandıktan sonra Belgesel Çetesi ile ortak proje yürütebilir ya da yeni bir çete oluşturabilirler.

 

DERS PROGRAMI

 1. Kameralar; kamera kullanımı, insan ve mekan-doğa ölçekleri, açılar, plan, sahne, sekans, kamera eksen hareketleri; pan, tilt, diyagonal ve pedestal hareketi, iki veya daha çok aksiyonu tek planda göstermek.
 2. Belgesel türleri; gezi, tarih, arkeoloji, spor, bilimsel, haber, mimari, biyografi, doğa, hayvan, insan… belgeselleri ve örnekleri.
 3. Mekan belgeselleri; Bir mekanın tarihinin anlatıldığı, metin yazma ve çekme, kurgulama. 5-10 dk’lık kısa çalışma.
 4. İnsan belgeselleri; bir kişiyi karakteristik özellikleriyle, çevresiyle, yaptığı işlerle, kişinin önemli yönlerini öne çıkararak tanıtma, 5-10 dk’lık kısa belgesel çalışması.
 5. Röportaj; bir kişiyle röportaj yapılması ve röportaj çekim teknikleri, stüdyo, sokak, işyerinde röportaj ve ışık uygulamaları.
 6. Kamera uygulamaları; kamera hareketleri, takip, amors, aks, açı x karşı açı, dolly takipleri, çekim senaryosu, storyboard, döküm, reji tasarım (niçin o planda çekeriz), dekupaj, iki kişilik çekimler.
 7. Reji uygulamaları; Harekette kesme, durağanda kesme, kadraj doldurma-boşaltma, kompozisyon oluşturma, uygulamalar.
 8. Kurgu; çekilen görüntülerin bilgisayara aktarımı, kurgu teorileri, filmimiz için en iyi kurgu nedir?, kaba kurgu, ince kurgu, efektler, geçişler, müzik ekleme, yazı yazma. (Adobe Premiere programı kullanılmaktadır.)
 9. Işık ve Aydınlatma; temel aydınlatma, ışık kaynakları, kelvin değerleri, filmlerden aydınlatma örnekleri, ışık çeşitleri, filtreler, ışık uygulaması.
 10. Ses ve seslendirme, ses kaydı; sesin tarihi, mikrofonlar ve gelişimi, mono, stereo, surround ses, dublaj, senkron, sesli çekim geleneği, ses kaydı uygulaması, film örnekleri, ses efektleri ve uygulaması.
 11. Sanat Yönetimi; mekan kullanımı, dekor, kostüm, aksesuar, makyaj.
 12. Uygulama Dersleri; Prodüksiyon aşamaları semineri, oyuncu yönetimi, karakter çalışması, uygulama çekimleri.
 13. Bitirme projesi çekimi; Her katılımcı kendi yazdığı veya grup tarafından yazılacak belgeseli yönetmekte ve kurgulamaktadır.
  Gerekli ekip / ekipman desteği tarafımızdan sağlanır.

ATÖLYEDEYKEN

 • Alternatif, demokratik ve eşitlikçi bir eğitim anlayışı içinde sizlerden beklediğimiz;
 • Grup çalışmasına uyum,
 • Derslere aktif katılım,
 • Yardımlaşma,
 • Atölyedeki araç gereçlerin kullanımı konusunda hassasiyet

AYRINTILI ATÖLYE BİLGİLERİ, KATILIM KOŞULLARI


Belgesel Film Yapım Atölye'sinin amacı, öğrencilerine TV'de, sinemada gördükleri belgesellerin nasıl çekildiğini öğrenerek kendi projelerini kendileri yönetmek ve kurgulamayı öğretmektir. Eğitim içeriği ve kapsamıyla alanının en iyilerindendir. 16 ders; teorik ve pratik olarak yapılıyor. 'Atölye' dememizin nedeni de pratik uygulamaların yoğun olması. Ayrıca teorik dersler sırasında konuyla ilgili eğitim filmleri gösteriliyor.

Atölyede hepimiz eşitiz. alternatif bir eğitim atmosferi, demokratik bir ortam var. Her şeyi yaparak öğreniyoruz. Yeni dostluklar, arkadaşlıklar geliştiriyoruz.

Katılımcıların, eğer varsa, kendi kameralarını atölyeye getirmesi, öğrencinin kamerasını tanıması açısından faydalı olmaktadır. Fakat kamerası olmayan ve almak isteyen öğrenciler, tanıtım dersimizdeki "kamera satın alırken?" dersimizden sonra karar verebilirler. 

Atölyemizi başarıyla bitiren öğrencilerimiz "FİLM ÇETESİ"ne transfer oluyor!

ATÖLYE BİLGİLERİ

 • İlgili tüm eğitim materyali tarafımızdan sağlanır. Atölyemizde amatör ve profesyonel video kameralar, ışık setleri, ses ekipmanları, kurgu seti bulunmaktadır.
 • Atölyemiz 12 Hafta - 16 ders, yaklaşık 50 saat sürmektedir. Çalışmalar sırasında 5-6 saat süren çekim uygulamaları yapılır. Her katılımcı en az 1 kısa film, 1 sosyal reklam veya klip, 1 belgesel çalışması ve teknik çalışma çekimleri yapmaktadır.
 • Tüm Sinematek atölyelerinde sınırsız teorik ve pratik destek ömür boyu sürer. Ayrıca atölyede kurulan arkadaşlıklar gelecek projelerde de size yardımcı olmaktadır.
 • Atölye en az 5, en çok 12 kişilik grupla gerçekleştirilir.
 • Kesin kayıt sırasında peşin ödemeye ve sinematek aile kulübü üyelerine indirim yapılmaktadır.
 • Eğitimlerini başarıyla bitiren tüm öğrencilerimiz "Sinematek Aile Kulübü"ne üye olacaklardır. Kulübümüz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.
 • Atölye sonunda başarıyla bitiren öğrencilerimize Başarı Serifikası, ders notları DVD'si, ders sırasında yapılan uygulamaların DVD'si ve "Sinematek Aile Kulübü Üyeliği" belgesi verilir.

ATÖLYE KATILIM KOŞULLARI:

 • Grup çalışmasına uyum,
 • Derslere devam etme, aktif katılım,  ( 3 Ders mazeretsiz devamsızlık halinde sertifika verilmez.)
 • Yardımlaşma ve atölyedeki araç gereçlerin kullanımı konusunda hassasiyet,
 • Yaş ve eğitim sınırı yoktur. 18 yaşından küçükler için ailesinden izin belgesi istenir.

BELGESEL FİLM YAPIM ATÖLYESİ EĞİTİM PROGRAMI


 

Atölyemizin eğitim programı aşağıdadır. Grupların eğilim ve isteklerine göre derslerin içerikleri ve sıralaması değişebilmektedir.

 1. Kameralar; kamera kullanımı, insan ve mekan-doğa ölçekleri, açılar, plan, sahne, sekans, kamera eksen hareketleri; pan, tilt, diyagonal ve pedestal hareketi, iki veya daha çok aksiyonu tek planda göstermek.
 2. Belgesel türleri; gezi, tarih, arkeoloji, spor, bilimsel, haber, mimari, biyografi, doğa, hayvan, insan... belgeselleri ve örnekleri.
 3. Mekan belgeselleri; Bir mekanın öne çıkacağı öykü yazma ve çekme, kurgulama. 5-15 dk’lık kısa çalışma.
 4. İnsan belgeselleri; bir kişiyi karakteristik özellikleriyle, çevresiyle, yaptığı işlerle, kişinin önemli yönlerini öne çıkararak tanıtma, 5-10 dk’lık kısa belgesel çalışması.
 5. Röportaj; bir kişiyle röportaj yapılması ve röportaj çekim teknikleri, stüdyo, sokak, işyerinde röportaj ve ışık uygulamaları.
 6. Kamera uygulamaları; kamera hareketleri, takip, amors, aks, açı x karşı açı, dolly takipleri, çekim senaryosu, storyboard, döküm, reji tasarım (niçin o planda çekeriz), dekupaj, iki kişilik çekimler.
 7. Reji uygulamaları; Harekette kesme, durağanda kesme, kadraj doldurma-boşaltma, kompozisyon oluşturma, uygulamalar.
 8. Kurgu; çekilen görüntülerin bilgisayara aktarımı, kurgu teorileri, filmimiz için en iyi kurgu nedir?, kaba kurgu, ince kurgu, efektler, geçişler, müzik ekleme, yazı yazma. (Adobe Premiere programı kullanılmaktadır.)
 9. Işık ve Aydınlatma; temel aydınlatma, ışık kaynakları, kelvin değerleri, filmlerden aydınlatma örnekleri, ışık çeşitleri, filtreler, ışık uygulaması.
 10. Ses ve seslendirme, ses kaydı; sesin tarihi, mikrofonlar ve gelişimi, mono, stereo, surround ses, dublaj, senkron, sesli çekim geleneği, ses kaydı uygulaması, film örnekleri, ses efektleri ve uygulaması.
 11. Sanat Yönetimi; dekor, kostüm, aksesuar, makyaj, plastik makyaj.
 12. Uygulama Dersleri; Prodüksiyon aşamaları semineri, oyuncu yönetimi, karakter çalışması, uygulama çekimleri.
 13. Bitirme projesi çekimi; her katılımcı kendi yazdığı veya grup tarafından yazılacak belgeseli yönetmekte ve kurgulamaktadır. Gerekli ekip/ekipman desteği tarafımızdan sağlanır.